The Best Films of 2016

This is my list of choices for the nominees for the best films of 2016. (See this list on IMDb)

Best Picture
ArrivalParamount Pictures – Dan Levine, Shawn Levy, David Linde & Aaron Ryder
La La LandSummit Entertainment – Fred Berger, Gary Gilbert, Jordan Horowitz & Marc Platt
LionThe Weinstein CompanyIain Canning, Angie Fielder & Emile Sherman
Manchester by the SeaAmazon Studios & Roadside Attractions – Lauren Beck, Matt Damon, Chris Moore, Kimberly Steward & Kevin J. Walsh
MoonlightA24Dede Gardner, Jeremy Kleiner & Adele Romanski (WINNER)

moonlight
Moonlight (WINNER)

Best Director
Damien ChazelleLa La Land (WINNER)
Garth Davis – Lion
Tom FordNocturnal Animals
Barry JenkinsMoonlight
Denis VilleneuveArrival

damien-chazelle
Damien Chazelle (WINNER)

Best Adapted Screenplay
Luke DaviesLion
Tom Ford – Nocturnal Animals
Eric Heisserer – Arrival
Barry Jenkins & Tarell Alvin McCraneyMoonlight (WINNER)
August WilsonFences

mv5bzdm3nmjiztetnjhmmc00nzg0ltg3ngutywjhnwzhntg0owizxkeyxkfqcgdeqxvyntk1ntmynzm-_v1_sy1000_cr0013661000_al_
Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney (WINNER)

Best Original Screenplay
Damien ChazelleLa La Land
Kelly Fremon Craig – The Edge of Seventeen
Paul Laverty – I, Daniel Blake
Kenneth LonerganManchester by the Sea (WINNER)
Matt RossCaptain Fantastic

kenneth-lonergan
Kenneth Lonergan (WINNER)

Best Actor
Casey AffleckManchester by the Sea as Lee Chandler
Ryan Gosling – La La Land as Sebastian Wilder
Jake GyllenhaalNocturnal Animals as Edward Sheffield/Tony Hasting
Dev PatelLion as Saroo Brierley
Denzel WashingtonFences as Troy Maxson (WINNER)

denzel-washington
Denzel Washington (WINNER)

Best Actress
Emily BluntThe Girl on the Train as Rachel Watson
Viola DavisFences as Rose Maxson (WINNER)
Taraji P. Henson – Hidden Figures as Katharine G. Johnson
Natalie PortmanJackie as Jacqueline “Jackie” Kennedy
Emma StoneLa La Land as Mia Dolan

viola-davis
Viola Davis (WINNER)

Best Supporting Actor
Mahershala AliMoonlight as Juan (WINNER)
Jeff BridgesHell or High Water as Marcus Hamilton
Hugh GrantFlorence Foster Jenkins as St. Clair Bayfield
Lucas HedgesManchester by the Sea as Patrick Chandler
Michael ShannonNocturnal Animals as Det. Bobby Andes

mashershala-ali
Mahershala Ali (WINNER)

Best Supporting Actress
Naomie HarrisMoonlight as Paula (WINNER)
Nicole KidmanLion as Sue Brierley
Laura Linney – Nocturnal Animals as Anne Sutton
Hayley Squires – I, Daniel Blake as Katie
Michelle WilliamsManchester by the Sea as Randi

naomi-harris
Naomie Harris (WINNER)

Best Young Actor
Lucas Hedges – Manchester by the Sea as Patrick Chandler
Lewis MacDougallA Monster Calls as Conor O’Malley
George MacKay – Captain Fantastic as Bodevan
Sunny PawarLion as Young Saroo Brierley
Ashton SandersMoonlight as Young Chiron (“Black”) (WINNER)

ashton-sanders
Ashton Sanders (WINNER)

Best Young Actress
Elle Fanning20th Century Women as Julie
Sasha LaneAmerican Honey as Star
Angourie RiceThe Nice Guys as Holly March
Morgan Saylor – White Girl as Leah
Hailee SteinfeldThe Edge of Seventeen as Nadine Franklin (WINNER)

hailee-steinfeld
Hailee Steinfeld (WINNER)

Best Cast
20th Century Women – Annette Bening, Greta Gerwig, Elle Fanning, Lucas Jade Zumann, Billy Crudup, Alia Shawkat, Darrell Britt-Gibson, Thea Gill, Laura Wiggins, Nathalie Love, Waleed Zuaiter, Alison Elliott, Finn Roberts
FencesDenzel Washington, Viola Davis, Stephen McKinley Henderson, Jovan Adepo, Mykelti Williamson, Russell Hornsby, Saniyya Sidney
Hidden FiguresTaraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons, Glen Powell, Mahershala Ali, Karan Kendrick, Rhoda Griffis, Maria Howell, Aldis Hodge, Paige Nicollette, Gary Weeks, Saniyya Sidney (WINNER)
Manchester by the Sea – Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges, Gretchen Mol, Tate Donovan, Kara Hayward, Anna Baryshnikov, Erica McDermott, Matthew Broderick, Heather Burns, C.J. WilsonStephen McKinley Henderson
MoonlightTrevante Rhodes, Ashton Sanders, André Holland, Janelle Monáe, Naomie Harris, Mahershala Ali, Alex Hibbert, Jharrel Jerome, Jaden Piner, Patrick Decile

mv5bmtaynzexndy1ndneqtjeqwpwz15bbwu4mda1mtezmzkx-_v1_sy1000_cr0014971000_al_
Hidden Figures (WINNER)

Best Cinematography
James LaxtonMoonlight
Seamus McGarveyNocturnal Animals
Rodrigo PrietoSilence
Linus SandgrenLa La Land (WINNER)
Bradford YoungArrival

la-la-land-cinematography
La La Land, photography by Linus Sandgren (WINNER)

Best Film Editing
Tom CrossLa La Land (WINNER)
Jennifer LameManchester by the Sea
Joi McMillon & Nat SandersMoonlight
Joan SobelNocturnal Animals
Joe WalkerArrival

tomcross
Tom Cross (WINNER)

Best Production Design
Arrival – Patrice Vermette (AD) & Paul Hotte (SD)
Doctor Strange – Charles Woods (AD) & Josh Bush (SD)
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig (AD) & Anna Pinnock (SD)
JackieJean Rabasse (AD) & Véronique Melery (SD)
La La Land – David Wasco (AD) & Sandy Reynolds-Wasco (SD) (WINNER)

la-la-land-production
La La Land (WINNER)

Best Costume Design
Colleen AtwoodFantastic Beasts and Where to Find Them
Consolata Boyle – Florence Foster Jenkins (WINNER)
Madeline FontaineJackie
Joanna JohnstonAllied
Mary ZophresLa La Land

fantastic-beasts4_glamour_15dec15_pr_b_1
Fantastic Beasts and Where to Find Them (WINNER)

Best Makeup/Hair
Deadpool – Bill Corso
Jackie – Odile Fourquin, Catherine Leblanc & Tony Rocchetti
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children – Paul Gooch
Star Trek Beyond – Monica Huppert
Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi & Leslie Ann Sebert (WINNER)

suicide-squad
Suicide Squad (WINNER)

Best Visual Effects
Arrival – Louis Morin
Doctor Strange – Richard Bluff, Stephane Ceretti, Vince Cirelli & Paul Corbould (WINNER)
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Asregadoo Arundi, Tim Burke, Ferran Domenech, Anthony Dunifer, Matthew Kemper, Andy Kind & Christian Manz
The Jungle BookAndrew R. Jones, Robert Legato, Dan Lemmon & Adam Valdez
Rogue One: A Star Wars StoryNeil Corbould, Hal T. Hickel, John Knoll & Mohen Leo

doctor-strange
Doctor Strange (WINNER)

Best Original Score
Nicholas BritellMoonlight (WINNER)
Justin HurwitzLa La Land
Jóhann JóhannssonArrival
Abel KorzeniowskiNocturnal Animals
Mica LeviJackie

nicholas-britell
Nicholas Britell (WINNER)

Best Original Song
Evan Goldberg, Alan Menken, Seth Rogen & Glenn Slater – “The Great Beyond” – Sausage Party
John Carney, Gary Clark, Graham Henderson, Zamo Riffman, Carl Papenfus & Ken Papenfus – “Drive It Like You Stole It” – Sing Street
Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul – “Audition (The Fools Who Dream)” – La La Land (WINNER)
Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul – “City of Stars” – La La Land
Pharrell Williams – “Able” – Hidden Figures

 

justin-hurwitz
Justin Hurwitz (WINNER)

 

Best Sound
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi –Jeffrey J. HaboushGreg P. Russell, Mac Ruth & Gary Summers
Arrival – Claude La Haye & Bernard Gariepy Strobl
Deepwater Horizon – Dror Mohar, Mike Prestwood Smith & David Wyman
Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie, Kevin O’Connell & Andy Wright
La La Land – Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow & Andy Nelson (WINNER)

mv5bnjmzndq1oti2ml5bml5banbnxkftztgwnzm2mzc2mdi-_v1_sy1000_cr0015051000_al_
La La Land (WINNER)

Best Sound Editing
Arrival – Sylvain Bellemare (WINNER)
Deepwater Horizon – Wylie Stateman
Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie
La La Land – Ai-Ling Lee & Mildred Iatrou Morgan
SullyBub Asman & Alan Robert Murray

arrival-pd
Arrival (WINNER)

 

Best Foreign Language Feature
Elle (France) – Paul Verhoeven
From Afar (Venezuela) – Lorenzo Vigas (WINNER)
The Handmaiden (South Korea) – Park Chan-wook
Julieta (Spain) – Pedro Almodóvar
Toni Erdmann (Germany) – Maren Ade

from-afar
From Afar (WINNER)

Best Animated Feature
Kubo and the Two StringsFocus FeaturesTravis Knight
MoanaWalt Disney PicturesRon Clements & John Musker
The Red TurtleTohoMichaël Dudok de Wit
Sausage PartyColumbia PicturesGreg Tiernan & Conrad Vernon (WINNER)
ZootopiaWalt Disney PicturesByron Howard & Rich Moore

sausage-party
Sausage Party (WINNER)

Best Independent Feature
American Honey – A24Andrea Arnold
Captain Fantastic – Bleecker StreetMatt Ross
I, Daniel Blake – Entertainment One – Ken Loach (WINNER)
Manchester by the SeaAmazon Studios & Roadside Attractions – Kenneth Lonergan
MoonlightA24Barry Jenkins

mv5bmtq4ntmzmtk4nv5bml5banbnxkftztgwntu5mje4mdi-_v1_sy1000_cr006741000_al_
I, Daniel Blake (WINNER)

Best Documentary Feature
13THNetflixAva DuVernay (WINNER)
The Eagle HuntressSony Pictures Classics – Otto Bell
I Am Not Your NegroMagnolia PicturesRaoul Peck
Life, Animated – The Orchard – Roger Ross Williams
O.J.: Made in AmericaESPN FilmsEzra Edelman

13th
13TH (WINNER)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s